Pizza neapolitańska – co należy o niej wiedzieć?

Pizza neapolitańska należy do tego rodzaju potraw, które są rozpoznawalne niemal na całym świecie. A jeszcze w XVII wieku ten włoski placek był spożywany głównie przez najuboższe warstwy społeczeństwa. Jednak jej wyjątkowy smak i niezwykły aromat sprawił, iż jej popularność szybko przekroczyła granice ubogich dzielnic miasta, by następnie triumfalnie zawitać na talerzach całego Neapolu, Italii, Europy i świata. Dzisiaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw, a jej niezwykła wyjątkowość sprawiła, iż w 2009 roku Komisja Europejska zastrzegła ją jako danie tradycyjne. Co to oznacza w praktyce? Otóż każda pizza neapolitańska musi być przyrządzana według ściśle określonych zasad.

Pizza neapolitańska - co należy o niej wiedzieć?

Ciasto

Jednym z najważniejszych elementów pizzy neapolitańskiej jest ciasto, które wymaga specjalnego przygotowania. Przede wszystkim czas jego wyrastania wynosi nie mniej niż 8 godzin. Dopiero potem można je podzielić na kulki o wadze około 250 gram. Równie ważną zasadą jest ręczne formowanie placków. W tym przypadków stosuje się specjalną technikę, która umożliwia wypchnięcie powietrza ze środka ciasta w kierunku jego brzegów. Taka metoda ugniatania gwarantuje, iż ciasto jest jedyne w swoim rodzaju – wyrośnięte na brzegach i bardzo puszyste.

Dodatki

Placek pochodzący z Neapolu to szczególna pizza. Piaseczno, Katowice czy Pruszków – wszędzie tam przygotowuje się ją w określony sposób. Ważnym elementem tej potrawy są dodatki, na które składają się przede wszystkim pachnące pomidory, świeża bazylia i kremowy ser mozzarella. Dodatkowymi składnikami jest oliwa z oliwek, oregano i czosnek, które nadają pizzy wyjątkowy smak. Tak przygotowana potrawa wydaje się bardzo skromna – a mimo to należy do najsmaczniejszych dań świata.

Wypiekanie

Pizza neapolitańska wymaga specjalnego wypiekania. Przede wszystkim należy robić to w piecu z cegły, w którym temperatura wynosi dokładnie 485 stopni Celsjusza. Dodatkowo – co podkreślają wszyscy mistrzowie włoskiej kuchni – czas wypiekania pizzy jest ściśle określony i wynosi od 60 do 90 sekund. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać tego czasu, gdyż tylko taka metoda zapewnia potrawie odpowiedni smak i aromat.

Znana na całym świecie popularna neapolitana to wyjątkowa pizza. Piaseczno – pomimo sporej odległości od słonecznej Italii – także zaprasza miłośników włoskiej kuchni do jej skosztowania.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/piaseczno

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *